Bieganie to coraz popularniejszy sport do obstawiania w zakładach bukmacherskich. Oferta bukmacherów stale się rozszerza i do wyboru mamy zarówno biegi ogólnopolskie, jak i zagraniczne. Istnieje też możliwość obstawiania polskich zawodników na Olimpiadzie czy zawodach europejskich. Wszystkie te rodzaje zakładów mają swoje plusy i minusy. Różnią się one dostępnością, szczegółowością oferty czy kursami. Czy lepiej obstawiać polskich albo zagranicznych biegaczy?

Szerokość oferty

Zagraniczni zawodnicy mają tę istotną zaletę, że częściej można ich obstawić. Polacy ograniczają się zazwyczaj do kilka zawodów w sezonie. Mityngów i zawodów lekkoatletycznych co prawda w naszym kraju nie brakuje, ale to i niewielka liczba względem turniejów zagranicznych. W specjalnych książeczkach bukmacherskich praktycznie co tydzień pojawiają się nowe kursy dotyczące Diamentowej Ligi lub europejskich zawodów halowych. Polski Związek Lekkiej Atletyki organizuje ogólnopolskie zawody średnio raz w miesiącu.

Częstość występowania zawodów wpływa na obstawianie pewniaków. Zagraniczni biegacze częściej wygrywają zawody, a więc mają lepsze statystyki. Więcej osób zaczyna stawiać na stałych zwycięzców. W przypadku Polaków zwycięzców jest mało, a więc mniejsza szansa na załapanie się na atrakcyjny kurs. Zwycięzców jest mniej i są oni bardziej przypadkowi.

Znajomość zawodników

Za obstawianiem polskich biegaczy przemawia większa ich znajomość wśród polskich kibiców. Dokładnie znane są ich mocne strony oraz słabości. Ich występy regularnie pojawiają się w telewizji, można się wybrać na najbliższy mityng w swoim mieście. Z kolei zawodnicy zagraniczni to jedynie garść statystyk i kursów. Przeciętny polski kibic kojarzy jedynie światową czołówkę biegaczy, a reszta pozostaje dla niego anonimowa. Wpływa to potem na zakłady, gdzie decydować mogą małe szczegóły, takie jak ulubiona nawierzchnia biegacza czy częstość występowania kontuzji w sezonie.

Większa różnorodność biegów

Polacy mają wielu wspaniałych biegaczy, ale ograniczają się oni do kilku konkurencji. Mamy świetnych zawodników na 400 czy 800 metrów, brakuje za to maratończyków czy specjalistów od 20 kilometrów. Znacznie zawęża to możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie kategorii. Biegi długodystansowe to zazwyczaj najbardziej atrakcyjne kursy, gdzie faworyt prawie zawsze wygrywa bieg. Zwłaszcza w zakładach na żywo, kiedy rozpoczyna wyścig z niskiej pozycji i stosunkowo szybko pnie się w górę. Niestety, ale Polacy nie mają szans w starciach z szybkimi zawodnikami z Kenii czy Etiopczykami.

Pewniaki w zależności od wiedzy

Największe wygrane zawsze wiążą się z wysoką wiedzą obstawiających zakłady. Są gracze, którzy specjalizują się w zawodach krajowych i polskiej drużynie narodowej. Inni z kolei wolą wyszukiwać statystyki z zagranicy i matematycznie obstawiać szansę na zwycięstwo. Nie ma jednej reguły na zakłady dotyczące polskich i zagranicznych zawodników. Najlepiej obstawiać biegaczy, których oglądamy najczęściej, bo mamy wtedy największą szansę na wygraną.