Utalentowani biegacze od zawsze przyciągali uwagę ludzi, którzy zbierali się na trybunach, by ich podziwiać. Szybkość, jaką potrafili osiągnąć, wzbudzała respekt, a jednocześnie niedowierzanie. Jakim cudem człowiek może być tak szybki? Nie sposób wymienić wszystkich osób obdarzonych dużym talentem, uprawiających ten sport. Jednak są tacy, którzy szczególnie wybijali się na tle innych. Bili rekordy, wciąż zachwycali świat. Gdy wydawało się, że więcej nie da się już osiągnąć, oni udowadniali, że to nieprawda, zawsze można być lepszym. Oto zagraniczni biegacze, którzy zadziwili świat.

Michael Johnson
Jeden z najlepszych amerykańskich sprinterów w historii. Urodził się w 1967 roku w Dallas. Czterokrotnie został medalistą Igrzysk Olimpijskich, za każdym razem zdobywał złoto. Brał też udział w Mistrzostwach Świata w lekkoatletyce, tutaj osiem razy zdobył złoty medal. Swoją karierę zakończył w 2000 roku po Igrzyskach Olimpijskich w Sidney.

Usain Bolt
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych biegaczy na świecie. Urodził się w 1986 roku, pochodzi z Jamajki. Osiem razy zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich, między innymi w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro. Wielokrotnie pojawiał się też na Mistrzostwach Świata, jego dorobek jest imponujący. Zdobył tam jedenaście złotych medali, dwa srebrne i jeden brązowy. Nie zakończył jeszcze swojej kariery, a wielu nazywa go najlepszym sprinterem w historii.

Edwin Moses
Amerykanin, urodzony w 1955 roku w Dayton. Jest uważany za najlepszego sprintera w kategorii biegu przez płotki na 400 metrów. Zdobył trzy medale olimpijskie i dwa na MŚ. Jego sukces jest o tyle zadziwiający, że Moses był wegetarianinem, co było dość niespotykane w tamtych czasach. Zakończył swoją karierę po olimpiadzie w Seulu w 1988 roku. Potem próbował swoich sił jaki bobsleista.

Tyson Gay
Reprezentant Stanów Zjednoczonych, urodził się w 1982 roku. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych biegaczy amerykańskich. Zdobył srebro na Igrzyskach w Londynie w 2012 roku, poza tym jest też czterokrotnym mistrzem świata w lekkoatletyce. Dzięki swoim sukces został wybrany lekkoatletą roku przez „IIAF” oraz „Track and Field News”

Haile Gebrselassie
Reprezentował Etiopię, urodził się w 1973 roku. Był biegaczem długodystansowym. Ustanowił rekordy świata w biegu godzinnym i berlińskim maratonie. Dwa razy zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich, ma na swoim koncie siedem medali Mistrzostw Świata oraz cztery medale z Halowych Mistrzostw świata. Zakończył karierę 2015 roku, a potem objął posadę przewodniczącego etiopskiej federacji lekkoatletycznej.

Hicham El Guerrouj
Marokańczyk, urodzony w 1974 roku. Trzy razy z rzędu wybierany był na Sportowca Roku (2001, 2002, 2003). Specjalizował się w biegach średniodystansowych oraz na 5000 metrów, właśnie w tych kategoriach zdobył trzy medale olimpijskie- dwa razy złoto i raz srebro. Był też sześciokrotnym medalistą Mistrzostw Świata, trzy razy zdobył złoto na Halowych MŚ. Magazyn “Track and Field News” umieścił go na liście najlepszych lekkoatletów dekady 2000-2010. Od 2004 roku jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, natomiast swoją karierę zakończył w roku 2006.

Wszyscy wyżej wymienieni biegacze imponują swoimi osiągnięciami. To oni kształtowali ten sport, to ich podziwiali młodzi ludzie, którzy zamarzyli o tym, by też zostać biegaczami. Każdy z tych mężczyzn wniósł tak wiele do świata lekkoatletyki pokazując, jak niesamowite jest przełamywanie własnych słabości.