Bieganie – od czego zacząć? Jest to z pewnością jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych, której podejmuje się coraz więcej osób.
Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to bardzo dobra forma aktywności i sposób spędzenia wolnego czasu. Regularne bieganie w dużym stopniu pozytywnie wpływa na zdrowie i może wręcz zmienić czyjeś życie o sto osiemdziesiąt stopni. Motywacja jest, jak więc zacząć biegać, jeśli nie ma się żadnego doświadczenia? Przeczytaj również o tym jak typować i co to są typy bukmacherskie.
Badania
Tak naprawdę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, powinno się w pierwszej kolejności zbadać. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, czy jest się w pełni sprawnym do tego, aby wykonywać określony sport. Nie można pominąć tego etapu. Takie badania sprawdzają, czy nie mamy żadnych przeciwwskazań do biegania, a także czy nasz układ krążenia funkcjonuje tak, jak powinien. Podstawowe z nich to badania krwi oraz moczu.
Ustalenie celów
Istotne przed rozpoczęciem swojego pierwszego treningu jest również ustalenie celów. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, po co zaczynamy biegać. Powodów może być naprawdę wiele. Może być to chęć schudnięcia, wzmocnienie mięśni, poprawa sylwetki, czy też po prostu pragnienie zmiany dotychczasowych nawyków. Warto zastanowić się nad tymi celami, aby później z łatwością móc je realizować i stopniowo je zwiększać.
Jaki sprzęt jest potrzebny do biegania?
Prawda jest taka, że do biegania wcale nie jest potrzebny żaden skomplikowany sprzęt, a przynajmniej na początku. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z tym sportem powinny zaopatrzyć się przede wszystkim w wygodne buty oraz ubranie, które zapewni jak największą swobodę ruchu. Ubranie należy odpowiednio dobrać w zależności od tego, jaka aktualnie panuje temperatura. Jeśli jest ciepło, wystarczą spodenki i koszulka, a w przypadku chłodniejszej pogody dobrze sprawdzi się dres i kurtka. Nad bardziej profesjonalnym sprzętem można pomyśleć później, gdy będzie się miało za sobą kilka treningów.
Rozgrzewka
Trening bez wcześniejszej rozgrzewki to nie trening, a niestety bardzo wiele osób pomija ten etap. Jest on bardzo ważny, jeśli nie chcemy odnieść żadnych obrażeń, czy też kontuzji. Ma na celu przygotowanie naszego organizmu do wysiłku i przeciwdziała kontuzjom. Wystarczy kilka minut ćwiczeń, takich jak, chociażby unoszenie nóg, wykroki, skoki, wymachy.
Dieta
Należy także pamiętać, że przed treningiem nie powinno się jeść ciężkostrawnych posiłków. Najlepiej jest też zacząć bieganie co najmniej dwie godziny po zjedzeniu posiłku, chyba że jest to zwykła przekąska. Warto pamiętać, że zdrowe nawyki żywieniowe w połączeniu z bieganiem sprawią, że efekty przyjdą szybciej i będą lepsze. Dobrym rozwiązaniem będzie więc odrzucenie z diety słodyczy, słodkich napojów oraz fastfoodów.
Czas na trening
Jeśli jesteśmy już przygotowani do biegania, to teraz wystarczy tylko wyjść na dwór i rozpocząć trening. Ważne jest, aby na początku nie zamęczać się za bardzo i nie przesadzać. Dobrym sposobem jest rozpoczęcie od wolnego truchtu, aby później stopniowo przyzwyczajać się do tego rodzaju wysiłku i zwiększać swoje cele. W bieganiu potrzeba trochę cierpliwości, z początku może być trudno, jednak nie należy się poddawać. Z czasem treningi te mogą stać się wręcz nieodłącznym elementem życia, który sprawia ogromną radość.