Początki uprawiania sportu bywają ciężkie. Potrzeba wiele samozaparcia. Tak samo jest z bieganiem. Na początku pojawiają się braki tchu i wrażenie, że serce chce nam wyskoczyć z klatki piersiowej. Z tego artykułu dowiesz się jak biegać, by nie mieć problemów z oddychaniem.

Kondycję do biegania wyrobisz tylko biegając

Jeżeli ćwiczyłeś dotychczas inny sport, na przykład jazdę na rowerze to masz zapewne niezłą kondycję. Będzie Ci łatwiej zacząć biegać niż osobie, która nie uprawiała żadnego sportu. Twój organizm po prostu jest przyzwyczajony do wysiłku. Początki joggingu jednak nie będą gładkie. Przebiegnięcie 5 kilometrów wymaga więcej wysiłku od nas niż przejechanie na rowerze czterokrotnie dłuższego dystansu. Podczas jazdy na rowerze pracują praktycznie tylko nogi. Bieganie wymaga użycia większej ilości mięśni. Tak więc zadyszki podczas biegania unikniesz, tylko biegając i stopniowo zwiększając dystans.

Obuwie do biegania

Ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednie obuwie do biegania. Nie polecamy joggingu w trampkach. Szybko się zmęczysz i pewnie zniechęcisz. Do biegania będą najlepsze buty o grubej, wyprofilowanej i średnio miękkiej podeszwie. Powinny one być tak wyprofilowane, że nieco więcej gumy znajdować się będzie pod piętą. Nie polecamy korzystania z rad internetowych mędrców o tym, by kupić obuwie o rozmiar mniejsze lub większe. Buty do biegania muszą być idealnie spasowane i być wykonane z materiału dobrze oddychającego.

Nie ćwicz tuż po posiłku

Nie polecamy takiego zachowania. Po jedzeniu żołądek jest pełny, a wydajność organizmu niższa. Pomijam fakt, że może dojść do wymiotów. Trening warto planować 2 – 3 godziny po posiłku. Nie mówię tu o jabłku czy jogurcie, bo taka przekąska nie powoduje skutków ubocznych.

Pamiętaj o rozgrzewce

W ten sposób unikniesz kontuzji, ale także przygotujesz swoje ciało do wysiłku. Polecamy skłony, podskoki i wymachy kończyn. Efekty biegania po rozgrzewce będą zauważalne.

Co zabrać ze sobą na trening?

Na pewno wodę. Uzupełnianie płynów jest bardzo ważne podczas treningu. Jeżeli planujesz długotrwały wysiłek, polecamy wzięcie batonów energetycznych dla uzupełnienia energii. No i żeby był miło, weź ze sobą ulubioną muzykę. Pomoże ona w pokonywaniu przeszkód.

Oddychaj nosem i ustami

Oddychanie tylko przez nos spowoduje, że po krótkim czasie nie będziesz mógł złapać tchu. Warto wdychać powietrze przez nos a wydychać ustami. Wdechy muszą być głębokie, bo w przeciwnym wypadku bardzo szybko doprowadzisz do niedotlenienia, a Twój trening skończy się przedwcześnie.

Ustal co chcesz osiągnąć

Jeżeli chcesz się dotlenić i pozbyć tkanki tłuszczowej to osiągniesz zamierzony efekt poprzez umiarkowany trucht. Szybkim joggingiem podniesiesz wytrzymałość organizmu, a gdy chcesz biegać szybko i daleko to musisz przejść etap spokojnego truchtu aż do spokojnego biegu.

Stosuj interwały

Warto w momencie, gdy lapie cię zadyszka, zwolnic i przejść do marszu. Nie martw marsz to dalej ruch. Palisz dalej tłuszcz i pozbywasz się zbędnych kalorii. Odpocznij chwilkę w marszu i biegnij dalej. Tym sposobem przebędziesz większy dystans i zyskasz doświadczenie.