Czy żeby biegało się lepiej, potrzebujemy specjalnych ubrań? Jest to pytanie, które często zadają sobie ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem. Odpowiedź na nie niestety nie jest tak oczywista, jak może się wydawać, postaram się jednak odpowiedzieć tak, żebyś mógł sam zdecydować, czy specjalne ubrania do biegania to jest to, czego potrzebujesz.

Zacznijmy od najważniejszego, czyli butów. Jest to coś, co bezpośrednio kojarzy się z bieganiem, jest tak nie bez powodu. Uznawane są one za najlepszego przyjaciela biegacza, już tłumaczę dlaczego. Bieganie w zwykłych butach, w których chodzimy na co dzień, może nie tylko okazać się nie tak komfortowe, jak sobie to wyobrażaliśmy, kiedy je zakładaliśmy, ale mogą narazić nasze stopy na obrażenia. Właśnie z tego względu, odpowiedź tutaj jest jednoznaczna dla każdego. Potrzebujemy dobrych butów, żeby biegało nam się lepiej i zdecydowanie jest to coś, w co warto zainwestować. Odpowiednie obuwie cechuje się tym, że dobrze amortyzuje podczas uderzania stopą o ziemię oraz chronią ją od powstawania urazów, na przykład w postaci otarć, czego zwykłe buty nie mogą nam zagwarantować.

Następnie na celownik wezmę spodnie. Najczęściej są to albo legginsy lub krótkie spodenki. To, czy wybrać długie, czy krótkie, zależy od naszych preferencji oraz sezonu. Wiadomo, że spodenki do kolan sprawdzą się świetnie latem i wiosną, natomiast zimą i jesienią, już niekoniecznie. Jednak czy ich potrzebujemy? Tutaj sytuacja jest nieco bardziej otwarta niż w przypadku wcześniej wymienionych butów, ponieważ spodnie do biegania głównie cechują się wysokim komfortem podczas poruszania się i stworzone są tak, aby przepuszczały powietrze oraz dobrze odprowadzały wilgoć, a do tego wszystkiego nie powodowały u nas otarć. Jednak, jeśli posiadamy inny, nieprzeznaczony do biegania ciuch, który spełnia przynajmniej połowę wcześniejszych warunków, a coś takiego jak „dobre odprowadzanie wilgoci” nie jest czymś, na czym nam aż tak zależy, wtedy takie ubranie jak najbardziej się nada i kupno nowych, specjalnych spodni, możemy sobie odpuścić.

No i została nam ostatnia kwestia, czyli koszulka. Tutaj też pozostaje kwestia doboru konkretnej, wedle preferencji lub warunków pogodowych, jednak nie różni się ona niczym od kwestii spodni, więc tutaj ją pominiemy. Wybranie koszulki, która pozwala skórze oddychać, jest tutaj ważniejsze, zatem warto się tutaj zdecydować na odzież termoaktywną, która naszej skórze na to pozwoli i będzie lepiej kontrolować temperaturę ciała. Jednak komfort podczas poruszania się jest najistotniejszy, a coś takiego jest w stanie zapewnić nam nie tylko przeznaczona do biegania odzież.

Podsumowując, do komfortowego biegania z pewnością potrzebujemy dobrych butów. Uniknięcie otarć i bólu stóp spowodowanego mocnymi uderzeniami o ziemię, których cienkie podeszwy nie są w stanie zamortyzować, może okazać się kluczowe, zwłaszcza jeśli myślimy o częstym, długodystansowym bieganiu. Wybranie specjalnych spodni czy koszulki jest już raczej kwestią preferencji, ponieważ jeśli zadbamy, aby wybrana przez nas odzież była komfortowa i nie powodowała otarć, to już wtedy jesteśmy w stanie wybrać się na dwór, aby pobiegać i czuć się z tym bardzo dobrze. Warto jednak zaznaczyć kwestię, że jeśli wybierzemy ubrania, które nie przepuszczają dobrze powietrza, będziemy musieli borykać się ze znacznie większą ilością potu.