Olimpiada to istny wysyp okazji dla ludzi obstawiających zakłady. Niestety podczas najważniejszej imprezy sportowej odpada nam kilka najważniejszych dyscyplin. Reprezentacje piłkarskie przykładowo ograniczają zawodników do 23 roku życia, zaś dla tenisistów ważniejsze są mecze Wielkiego Szlema. Nie możemy też obstawiać hokeja, bo to sport zimowy. Na prowadzenie wychodzą wtedy mniej popularne dyscypliny, a jedną z czołowych pozycji zajmują wtedy biegi.

Popularność biegów względem innych dyscyplin

Jak pokazują liczby – biegi to czołowy sport względem innych dyscyplin lekkoatletycznych. Wynika to z dużej popularności sprintów i biegów długodystansowych. Mało kto obstawia przykładowo rzut kulą czy skok o tyczce. Może to wynikać z mniejszej oferty w zakładach bukmacherskich, ale też ze zmniejszonej oglądalności. Maraton olimpijski czy biegi Usaina Bolta były jednymi z najpopularniejszych transmisji sportowych ostatniej Olimpiady.

Biegi prezentują się też nieźle względem sportów drużynowych. Czołowe miejsca zajmują przede wszystkim piłka ręczna czy koszykówka. Biegi klasyfikują się na poziomie siatkówki i piłki wodnej. Przegrywają one nieznacznie z popularnym pływaniem, ale różnica jest naprawdę niewielka.

Różnice często wynikają z danego kraju. W Polsce popularne są przede wszystkim sporty, gdzie sukcesy odnoszą Polacy. Jako, że mamy dużo utytułowanych reprezentantów – biegi powinny plasować się w czołówkach obstawiania. Zajmują dużo wyższe miejsce niż pływanie, gdzie panuje niedobór zawodników lub piłka wodna, która w kraju jest mało popularna. Przegrywają za to z siatkówką czy piłką ręczną, gdzie każdy mecz Polaków jest dla kibiców świętością.

Jakie biegi obstawia się na Olimpiadzie najczęściej?

Zawodnicy nie stawiają wszystkich biegów na równym poziomie. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się sprinty i najdłuższe dystanse. W naszym kraju duże powodzenia mają też sztafety, głównie dzięki sukcesom kadry kobiecej. Sprinty na 100 i 200 metrów to jedne z najczęściej oglądanych widowisk na świecie, które najczęściej zamykają Olimpiadę. Nie dziwi zatem rozpoznawalność zawodników typu Justin Gatlin czy Christian Coleman. Do zakładów dołącza się wtedy dużo tymczasowych graczy, którzy obstawiają jedną dyscyplinę.

Bardzo popularne są dłuższe biegi typu 20 kilometrów czy maratony. Wielu graczy ceni te dyscypliny za dobre kursy i łatwość obstawiania zwycięzcy. Często bywa tak, że czołowy zawodnik zaczyna z tyłu stawki. Dzięki czemu kurs szybko wzrasta, a graczowi pozostaje szybko wykorzystać okazję. Potem zaczyna mijać kolejnych rywali i odnosi łatwe zwycięstwo.

Biegi to jedne z najpopularniejszych dyscyplin do obstawiania na żywo. Wszystko dzięki częstym zmianom prowadzenia, zwłaszcza przy długich dystansach. Dzięki odpowiednim przygotowaniu statystycznemu, obstawiający jest w stanie przewidzieć dokładny czas i moment, w którym zawodnik opadnie z sił. Biegi względem sportów drużynowych są cenione za brak przypadkowości, mały wpływ sędziów na dyscyplinę i rzadkie kontuzje zawodników. Dzięki temu popularność biegów na Olimpiadzie będzie się stale powiększać.