Bieg, trucht, przebieżka, sprint, to wyjątkowa aktywność fizyczna, uprawiana zazwyczaj na świeżym powietrzu. Bieganie niesie z sobą ogrom pozytywów na ludzki organizm. Regularnie uprawiane bieganie pozwala w naturalny sposób na zachowanie dobrego zdrowia i witalności na długie lata. Sport ten jest kluczem do długowieczności i zachowania dobrej kondycji ludzkiego ciała. Bieganie wywiera również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Co więcej bieg jest sportem, który można uprawiać całe życie nie zależnie od wieku w jakim zaczniemy treningi. Oczywiście cały proces treningów musi być odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb danego biegacza. Wiek nie wyklucza z uprawiania biegów.

W czasie biegu zmniejsza się poziom stresu oraz maleje ryzyko wpadnięcia w stan depresji. Upływ czasu wywiera wpływ na zmiany w ciele człowieka, dzięki bieganiu każdy człowiek jest w stanie poznać swój organizm i zachodzące w nim zmiany. Co w efekcie pozwala na dopasowanie trybu swojego życia do potrzeb organizmu. Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających dobry wpływ uprawiania biegu na wiek biologiczny organizmu. Niekiedy osoby regularnie uprawiające ten sport są nawet o 10 lat młodsze pod względem biologicznym niż ich rówieśnicy nie uprawiający biegów. Biegacze żyją dłużej.

Korzyści z regularnego biegania

Oczywiście na przestrzeni lat zmienia się tempo oraz dystans jaki jesteśmy w stanie pokonać w trakcie treningu ale pomimo to niezmienne zostają korzyści dla organizmu. W trakcie biegu organizmu zyskuje między innymi:

Endorfiny: które oddziaływają na stan zdrowia psychicznego. Dają radość i poprawiają samoocenę.

Lepszy sen: dzięki systematycznemu bieganiu biegacz ma mniejsze problemy z zasypianiem gdyż przed snem w dniu treningu mózg jest odprężony. Lepszy sen poprawia nastrój oraz zwiększa koncentrację. W czasie snu organizm się najlepiej regeneruje.

Dotlenienie organizmu: w trakcie biegu nasz organizm jest dobrze dotleniony, poprawia się praca układu krążenia, a mózg staje się bardziej odporny na stres. Wzrasta wydajność organizmu. Mięśnie lepiej pracują, wzmacniają się i są podporą dla układu kostnego, dzięki czemu zmniejszają się bóle np. kręgosłupa.

Co więcej zwiększają się zdolności poznawcze organizmu i koordynacja.
Oczywiście każdy trening powinien być odpowiedni i adekwatny do wieku. Nie oznacza to jednak, że starsze osoby muszą się w jakiś sposób ograniczać. W bieganiu podobnie jak w każdym sporcie niezależnie od wieku ważny jest pierwszy krok ku aktywności. Początkujący biegacz nie przebiegnie od razu maratonu. Na to potrzebny jest czas i samodyscyplina. Zarówno młode jak i starsze osoby na początku przygody z bieganiem pokonują mniejszy dystans w dłuższym czasie.

Dopiero regularne treningi budują kondycje i wytrzymałość organizmu. Co pozwala zwiększać dystans i szybkość biegu. Prędkość postępu wydolności ciała jest zależna od wielu indywidualnych czynników. Nie można się zniechęcać. Niektórzy biegacze latami budują swoją kondycję i osiągają rekordy życiowe. Warto zatem w treningach wyznaczać sobie cele i je stopniowo osiągać. Wówczas zapał do biegania nie słabnie i czujemy satysfakcję nawet z małego sukcesu. Bieganie uprawiane zawodowo, a także rekreacyjnie wydłuża życie i sprawia, że jest ono zdecydowanie lepszej jakości.