Zakłady, które samemu można wymyślić i postawić na określony rezultat – tak najprościej można przedstawić zasadę działania custom betów. W przeciwieństwie do tradycyjnych zakładów mogą one obejmować szereg innych wydarzeń, również tych niesportowych.

NA CZYM POLEGA ZAKŁAD CUSTOM BET?

Bukmacherzy przyzwyczaili typerów do określonych rodzajów zakładów. Oczywiście najpopularniejsze są zakłady sportowe, na czele z tymi, które dotyczą piłki nożnej. Niektóre firmy udostępniają jednak możliwość postawienia pieniędzy na inne wydarzenia.
Custom bet to zakład bukmacherski, który w pewnym sensie można stworzyć samemu. W zależności od konkretnej oferty gracz może wybierać spośród dostępnych propozycji lub zaproponować własną. W pierwszym wariancie custom bet będzie dotyczył postawienia na dany rezultat, który nie jest dostępny do obstawiania masowego. Przykładowo, firma bukmacherska może dawać możliwość stawiania na wynik danego meczu siatkówki, ale nie przewidywać możliwości obstawienia konkretnych możliwości. Propozycje zakładu wysyła się do bukmachera i czeka na jej weryfikację. Jeżeli zostanie zaakceptowana, to wówczas następuje ustalenie kursów, aby ostatecznie można było wziąć udział w takim obstawianiu.

BUDOWANIE WŁASNEGO ZAKŁADU TYPU CUSTOM BET W PIŁCE NOŻNEJ

Bardzo często custom bet stosowane są przez typerów do proponowania typowania meczów, które normalnie nie są dostępne. Najczęściej więc taka możliwość będzie dotyczyła mniej znanych lig. Niektórzy bukmacherzy oferują opcję indywidualnego wyboru danej drużyny i wydarzenia sportowego z puli z góry ustalonej gamy rynków (które jednak nie są włączone do normalnego obstawiania). Jeżeli istnieje takie rozwiązanie, to z pewnością należy ono do najłatwiejszych. W zależności od danej oferty można wówczas wybrać sobie dany mecz piłkarski i obstawiać między innymi liczbę zdobytych bramek, wynik meczu, to, czy obydwie drużyny strzelą min. jednego gola, czy nie, rzuty rożne i karne, punktowanie graczy, a nawet kartki. Te ostatnie wydają się dla wielu typerów bardzo atrakcyjne. Obstawianie kartek to stawianie na to, czy łącznie dana drużyna zdobędzie daną liczbę upomnień, czy też konkretny zawodnik – z boiska lub nawet z ławki rezerwowej – otrzyma żółtą lub czerwoną kartkę.

CUSTOM BETS W PRAKTYCE

Własne zakłady stanowią stosunkowo nową ofertę firm bukmacherskich i nie są oferowane przez wszystkie podmioty. Niektóre przewidują możliwość obstawiania wyłącznie wybranych wydarzeń sportowych, najczęściej piłki nożnej, inne zaś udostępniają proponowanie także innych eventów. Doskonałym przykładem tego drugiego wariantu będzie chociażby gala rozdania filmowych Oscarów.
W zakresie custom bets nie brakuje interesujących ciekawostek historycznych. W 2000 roku Peter Edwards postawił 50 funtów na to, że jego dwuletni wnuk wystąpi kiedyś w krajowej reprezentacji. Tak też się stało, a Edwards otrzymał nagrodę w wysokości 125 tysięcy funtów (około pół miliona złotych).