Pierwsze igrzyska olimpijskie

Początki igrzysk olimpijskich sięgają czasów starożytnych. Ich ojczyzną była Grecja. Już wtedy odbywały się one co cztery lata. Słowo olimpiada oznaczało właśnie czteroletni okres pomiędzy igrzyskami. Po raz pierwszy odbyły się najprawdopodobniej w 776 roku p.n.e. Najstarszą znana dyscypliną olimpijską był bieg.

Pierwsze igrzyska w czasach nowożytnym odbyły się również w Grecji –  w 1896 roku, w Atenach. Trzydzieści lat później – w 1924  roku – w Chamonix, we Francji miała miejsce pierwsza olimpiada zimowa.

Co ile lat odbywają się igrzyska olimpijskie? 

Od tego momentu Międzynarodowy Komitet Olimpijski organizuje zawody co cztery lata. I tak kolejne letnie igrzyska odbyły się w 1900 roku we Francji – w Paryżu, następne w Stanach Zjednoczonych – w Saint Louis. Podobnie było z olimpiadą zimową. Cztery lata po pierwszych zawodach – 1928 roku – odbyły się kolejne w Szwajcarii, w Sankt Moritz, następne w Stanach Zjednoczonych, w Lake Placid. Data kolejnej olimpiady przypadła na czas wojny, jednak pomimo tego nie zrezygnowano z zawodów. Zorganizowała je w 1936 roku Trzecia Rzesza Niemiecka w Garmisch-Partenkirchen. Trzecia Rzesza była również gospodarzem letnich igrzysk w tym samym roku w Berlinie.

Igrzyska Olimpijskie odbywają się więc co cztery lata. Od roku 1992 zawody letnie i zimowe są organizowane zamiennie co dwa lata. Jednak nie zawsze. Od tej reguły były jednak pewne odstępstwa. Jakie ważne wydarzenia przeszkodziły w organizacji międzynarodowych zawodów sportowych?

Kiedy i dlaczego nie odbyły się igrzyska olimpijskie? 

Olimpiady letnie i zimowe cieszą się bardzo dużą popularnością, zarówno wśród zawodników jak i kibiców. Musiały więc mieć miejsce naprawdę ważne wydarzenia, żeby przeszkodzić w ich organizacji. Po raz pierwszy sytuacja taka miała miejsce w 1916 roku. Zaplanowane były wówczas letnie igrzyska olimpijskie w Berlinie. Przeszkodziła im pierwsza wojna światowa. Podobnie sytuacja wyglądała w 1940 i 1944 roku. Wtedy na przeszkodzie zawodom sportowych stanęła druga wojna światowa. Nie rozegrano olimpiady letniej w Garmisch-Partenkirchen i we włoskim Cortina d’Ampezzo.  

Odwołano również zimowe igrzyska, które miały się odbyć w 1940 roku w Finlandii, w Helsinkach oraz w 1944 roku w Wielkiej Brytanii, w Londynie. Po drugiej wojnie światowej wydawało się, że już nic nie stanie na przeszkodzie organizatorom igrzysk. Organizowano je regularnie, co cztery lata. Aż do 2020 roku. Wtedy to pandemia korowawirusa spowodowała, że nie odbyła się zaplanowana na ten rok letnia olimpiada w Tokio. Tym razem jednak nie zrezygnowano całkowicie z organizacji zawodów. Przesunięto je na kolejny rok i odbyły się latem 2021 roku. Co ciekawe przełożenie igrzysk nie spowodowało zmiany w ich harmonogramie. Kolejna letnia olimpiada odbędzie się w 2024 roku we  Francji, w Paryżu. Ty razem przerwa pomiędzy zawodami będzie więc trwała wyjątkowo trzy lata. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie najbliższe zimowe igrzyska odbędą się w 2022 roku w Chinach, w Pekinie.